Historia ruletki.

Ruletka - Zasady gry - Strategie - Historia - Ruletka amerykańska - Ruletka europejska


Na chwilę obecną nie istnieje jednoznaczne stwierdzenie, od czego wywodzi się gra ruletka. Jedno, co jest pewne, to na pewno to, że słowo "ruletka" pochodzi z języka francuskiego i oznacza małe "koło". Ruletka posiada wiele różnych odmian, które na przestrzeni lat wykształciły się niemal naturalnie, a jedną z najprostszych wersji ruletki to z pewnością bule, w którą można nadal grać w kasynach Francji.

reklama

Ruletka została opracowana już w roku 1645 przez jednego z francuskich uczonych Blaise Pascal'a. Pascal zasłynął nie tylko z wymyślenia ruletki, interesował się matematyką, a w szczególności dość skomplikowanym rachunkiem prawdopodobieństwa. Ruletka przez dość duże grono osób nazywana jest "szatańską grą". Ponieważ suma na kole do ruletki równa się 666. W kolejnych latach wraz ze wzrostem popularności tej gry, ruletka została rozbudowana. Do sumy pól zostało dołączone 0 przez Louisa Blanc'a oraz jego brata Francis'a w roku 1842. Dodane pole miało za zadanie zwiększenie szansy na wygraną z strony kasyna. Również od tych dwóch braci wywodzi się historia powstania pierwszych kasyn w Monako. Od tej właśnie chwili ruletka stała się najpopularniejszą grą hazardową niemal królującą nad innymi grami hazardowymi tamtego okresu. Wraz ze wzrostem zainteresowania hazardem w Stanach Zjednoczonych, a przede wszystkim grą w ruletkę, nastopiła z czasem jej kolejna rewolucja, która polegała na dołożeniu kolejnego pola jakim jest podwójne zero - 00, aby powiększyć jeszcze bardziej szanse na wygraną kasyna. Początkowo ruletka była traktowana jako zwykła gra towarzyska, w którą grali członkowie dworu królewskiego Ludwika XVI, na szczęście z czasem jej popularność wzrosła do tego celu, że zaczęło w nią grać również mieszczaństwo.

reklama

Już na końcowej drodze kształtowania ruletki, gra ta zaczęła funkcjonować również w ekskluzywnych klubach Paryża takich jak: "Palais Ro-yal" czy "Palais Frascati", około wieku XVIII. Od początku istnienia ruletki, gra ta skłaniała ludzi do nieodpowiedzialnych czynów. Między innymi nawet podczas spotkań liderów ugrupowań i stronnictw politycznych grano potajemnie w tą grą, zaniedbując ważne sprawy kraju. Z czasem ruletka nabrała bardzo ważnego znaczenia. Między innymi po Dyrektoriacie, gdy tylko zaczęła istnieć Francja Imperialna, a następnie następowała odnowa państwa, ruletka już była potrzebna wszystkim. Ruletka od zawsze przyczyniała się do topnienia fortun arystokratycznych i rodzenia się nowych, dlatego też król Francji Ludwik Filip podjął radykalny krok zakazał hazardu, co tylko przyczyniło się do większego rozprzestrzenienia się tej gry poza granice Francji. Ruletkę charakteryzuje bardzo dużo prostych reguł i zasad, a w połączeniu z dynamicznością, uniwersalnością oraz nosowością ruletka stała się najpopularniejszą grą hazardową na świecie.