5 Card Stud Poker.

5 Card Stud - Zasady gry - Strategie - Historia


5 Card Stud to kolejna gra z serii 'stud', czyli pokerów, w których gracze do dyspozycji mają karty zakryte i odkryte, nie ma jednak kart wspólnych, wszystkie z tych wyżej wspomnianych należą do każdego gracza z osobna. Różnice między Seven Card Stud a Five Card Stud chyba łatwo wyłapać - 5 Card Stud jest po prostu grą pięcio- a nie siedmiokartową.

reklama

Z tych wszystkich pięciu kart gracz musi stworzyć jak najlepszy układ, a gdy widzi, że karta, która jest mu niezbędnie potrzebna do wykonania tegoż zadania, znajduje się już na stole, wśród kart odkrytych innych graczy, może próbować ryzykować i grać dalej, lub spasować. 5 Card Stud to gra karciana należąca do grupy gier analitycznych - są one doskonałe dla dobrych obserwatorów, ludzi którzy bardzo szybko potrafią odnaleźć się w miejscu, w którym muszą nieprzerwanie sprawdzać, jak wygląda sytuacja w danej chwili, a co za tym idzie w mgnieniu oka się do niej dostosowywać.

reklama

Jak wszystkie gry z serii 'stud', rozgrywka 5 Card Stud również zaczyna się od wniesienia przez każdego gracza do puli 'ante', ściśle określonej wcześniej kwoty, której wydźwięk możemy opisać w skrócie jako 'chcę wziąć udział w tej rozgrywce'. Wówczas nadchodzi czas na faktyczną licytację, po której każdy otrzymuje dwie karty zakryte i jedną odkrytą. Jak poprzednio, licytację zaczyna gracz z najniższą kartą odkrytą, następnie graczom rozdawana jest druga karta odkryta, zwana często "fourth street". Wtedy też licytację zaczyna gracz z najwyższymi kartami odkrytymi, który ma możliwość po prostu dołożenia odpowiedniej kwoty do puli, podbicia, czyli włożenia więcej, czy też ewentualnie spasowania. Ostatnią kartę odkrytą, "fifth street", gracze otrzymują po kolejnej rundzie licytacji i wtedy też od razu następuje sprawdzenie, który z graczy ma najlepszy zestaw pięciokartowy - ten zwycięzca zgarnia całą pulę. 5 Card Stud nie jest w ostatnich czasach grą popularną - niewiele jest tu emocji, zakrawa ona na zwykłą grę szczęścia - bardzo mało zależy to od danego gracza.