Rodzaje zakładów sportowych, zakładów bukmacherskich.

Bukmacherzy, którzy najpierw specjalizowali się w jednym tylko typie zakładów, to jest zakładach klasycznych, szybko doszli do wniosku, że chcąc wybić się ponad konkurencję, utrzymać się na rynku i przyciągnąć licznych graczy, muszą wyspecjalizować lub urozmaicić swoją ofertę.

reklama

Klasyczne obstawianie było obecne od samego początku istnienia zakładów sportowych, to jest nawet od czasów starożytnych, kiedy to ludzie chcieli typować zwycięzców igrzysk olimpijskich. W rozgrywkach między dwoma drużynami czy zawodnikami możemy wytypować zwycięstwo pierwszego, drugiego, remis, lub też dowolne kombinacje dwóch spośród trzech zdarzeń.

reklama

Kolejnym powstałym rodzajem zakładów jest handicap, stosowany przede wszystkim w rozgrywkach, w których jeden z graczy jest zdecydowanym faworytem. Tak jak na przykład mecz piłki nożnej drużyny pierwszoligowej ze znacznie słabszą - wówczas słabsza drużyna dostaje tak jakby jednego gola więcej (handicap +1), lub lepszej z drużyn jednego gola się odejmuje - handicap -1. Osobną odmianą jest handicap azjatycki, szerzej opisany w osobnym podrozdziale.
Istnieje też rodzaj zakładów zwany "under/over", który polega na tym, że typujemy wynik poniżej lub powyżej naszego szacunku. Jednym słowem - zarówno tacy, którzy o sporcie wiedzą wszystko, jak i osoby, które niewiele mają z tym wspólnego znajdą coś dla siebie, pewien rodzaj zakładów, który będzie im odpowiadał najbardziej.